Historia klubu

Samo centrum

Klub ma bardzo dogodne położenie komunikacyjne, a jednocześnie znajduje się blisko centrum Poznania. Jest specjalnie przygotowany do praktykowania jogi. Zajęcia odbywają się w przestronnej, lustrzanej sali, dobrze wyposażonej w sprzęt do ćwiczeń. Do dyspozycji są dwie szatnie, dwie toalety i prysznic, a także miejsce, w którym można odpocząć i wypić herbatę oraz recepcję, aby zasięgnąć informacji i dopełnić formalności. Na wszystkich pragnących uwolnić się od bólu i napięcia czeka gabinet masażu i gabinet rehabilitacji.

Trochę historii

Jak to zwykle bywa z historią, początki giną w mrokach dziejów. Wiemy jednak, że około 1880 roku przyszedł na świat polski arystokrata Kaczorowski. Jego brat, który był oficerem w armii brytyjskiej, stacjonował w Indiach, okupowanych przez Anglików. Kaczorowski w okresie międzywojennym odwiedzał brata i rozpoczął praktykę u nauczyciela jogi. Po II wojnie światowej sam zaczął nauczać w ośrodku poprawczym w Gnieźnie. Tam przekazał swoją wiedzę Zdzisławowi Smoluchowskiemu, jednemu z najbardziej zasłużonych mieszkańców Leszna, aktorowi i reżyserowi, który w latach 80. XX w. rozpoczął prowadzenie grup psychoterapii z elementami jogi. Odbywało się to w ramach klubu „Profil”, zajmującego się profilaktyką uzależnień wśród młodzieży. Zajęcia te cieszyły się dużym powodzeniem i pomogły odnaleźć sens życia wielu młodym ludziom. Z czasem powstały grupy jogi również dla dorosłych, prowadzone przez ucznia i przyjaciela Zdzisława Smoluchowskiego – Artura Szudrę założyciela Klubu Joga i Fizjoterapia.

Coś więcej o założycielu

Artur Szudra cały swój proces kształcenia podporządkował zgłębianiu tajemnic jogi w oparciu o zachodnią wiedzę:

• fizjoterapeuta specjalizujący się w terapii manualnej (szkoła polska dra Andrzeja Rakowskiego i szkoła kijowska doc. dra hab. Anatolija Jurczenki),
  • pedagog ze specjalnością z resocjalizacji,
  • mianowany nauczyciel wychowania fizycznego,
  • socjoterapeuta,
  • nauczyciel jogi Iyengara,
  • nauczyciel Ashtanga jogi.

Uczył się u najlepszych nauczycieli z kraju i zagranicy. Odbył podróż do Indii, gdzie ćwiczył w instytucie B.K.S. Iyengara w Punie. Cały czas aktywnie praktykuje hatha jogę i pogłębia zrozumienie tej dyscypliny. Chce się dzielić wiedzą i doświadczeniem z innymi, aby mogli cieszyć się życiem, czerpiąc energię z praktyki jogi.