Wakacje z jogą w Pasterce (Góry Stołowe) 3-9.08.19 (dla początkujących i ćwiczących)

Na tegoroczne Wakacje z jogą dla początkujących i ćwiczących zapraszamy w dniach od 3 do 9 sierpnia 2019 do Pasterki w Górach Stołowych

Pierwsza wzmianka o Pasterce pochodzi z XV wieku, występowało tam osadnictwo późniejsze niż w przypadku okolicznych wiosek. Wieś leży na wysokości 680 – 720 m npm. na wierzchowinie niższego stopnia Gór Stołowych u podnóża masywu Szczelińca.

Granica wsi z trzech stron stanowi granicę państwową między Polską i Czechami, biegnącą stromą krawędzią wierzchowiny, opadającej stromo kilkadziesiąt metrów ku Czechom. Nazwa miejscowości „Pasterka” pochodzi najprawdopodobniej od pasterzy – pierwszych mieszkańców wsi, którzy wypasali zwierzęta hodowlane na łąkach pod Szczelińcem. Miejscowość reprezentuje różnorodność kulturową, ponieważ w ciągu biegu historii zmieniała przynależność państwową (od dorobku Nachodu po posiadłość ziemi kłodzkiej). W 1612 roku wystawiono drewnianą kaplicę, następnie w 1787 roku zakończyła się budowa murowanej świątyni. Poza działalnością rolniczą, w XIX wieku w Pasterce rozwinęło się tkactwo wyrobów bawełnianych, następnie pojawiła się gorzelnia oraz dwa małe młyny. Kolejny rozkwit przypada na drugą połowę XIX w., kiedy to popularny wśród turystów stał się szlak ze Szczelińca przez Pasterkę na Hvezdę do Broumova i Adrspachu. Aby rozpropagować turystykę, Kłodzkie Towarzystwo Górskie (GGV) oznaczyło szlak, co zwiększyło popularność wioski. Kolejne ożywienie w rejonie wsi nastąpiło poprzez uruchomienie w latach dziewięćdziesiątych Parku Narodowego Gór Stołowych.

 

Więcej informacji już wkrótce! 🙂 

« wróć do listy